Sozopol kiedyś nazywał się Antheia potem Apollonia. Po V w n.e, zaczęła występować nazwa Sozopolis. Po tym, jak miasto stało się częścią imperium osmańskiego zmieniono nazwę na Sizeboli. Po przejęciu miasta przez Bułgarię miastu nadano nazwę Sozopol (Sozopoł).Pierwsza wzmianka o Sozopolu pochodzi ponoć sprzed epoki brązu. Tylekrótkiej histori.
Obecnie dzieli się na nowe i stare miasto. Nowa część to zabudowania mieszkalne, hotele, sklepy. Wzdłuż ulicy Roptamo liczne stragany i budki z jedzeniem (hot-dogi, kebab, paliaczniki-naleśniki) oraz niezbyt wykwintne restauracje. Dobrze zaopatrzony sklep samoobsługowy na ul.Republikańska przy skrzyżowaniu z ul.Odesa. Nowa część posiada dość dużą plażę w starej nabrzeże jest raczej skaliste.
Stare miasto to przede wszystkim specyficzna zabudowa (patrz zdjęcia) zabytkowe, często drewniane domy z wysuniętym poza obrys parteru piętrem podtrzymywanym przez ukośne belki do tego małe cerkwie i wąskie uliczki z licznymi restauracjami i straganami. Dalej już tylko przystań jachtowa i wylot na Burgas.
Inna bajka to przemieszczanie się po nowym mieście - chodniki. Te reguły urywały się znienacka i dalej był piach albo nic nie było i trzeba przejść na drugą stronę ulicy. Taki urwany chodnik zakończony był najczęściej wysokim krawężnikiem (niektóre z nich miały wysokość ok.30cm więc podjechanie wózkiem dziecinnym nie było najłatwiejsze). Ogólnie daje się we znaki brak ogólnej koncepcji miasta. Wygląda na to, że miasto nie buduje chodników a robią to właściciele hoteli i tam gdzie przy ulicy jest hotel jest też z reguły chodnik tam gdzie jeszcze nic nie jest wybudowane, zagospodarowane nie było też chodnika o podjazdach nie mówię (rzadkość!). Trochę lepiej w centrum.
Jedzenie. Dość tłuste i nie żałują soli. Natomiast rzeczy słodkie są przesadnie słodkie. Porcje z reguły do syta.
Paliaczniki – naleśniki, można je zamówić z konfiturami, czekoladą , cukrem z bananem i innymi dodatkami. 2-3Lv
Kurczak – b.popularny w menu, również kebab jest tu z kurczaka. Dania z wieprzowiny sporo droższe.
Obiad dla 2 osób to wydatek rzędu 10Lv (kurczak z grilla z budki), 20-25Lv obiad w restauracji.
Woda mineralna : 0,8-1Lv, Kebab mały 3Lv, duży (goliat) 6Lv. Piwo 0,5L : 1,5Lv – sklep, 2,5-3,5Lv w knajpce. Benzyna 95 na Lukoilu – 2,00Lv/litr.